Fotografem być..
Jesteś tutaj : Strona główna » Sprzęt Fotograficzny » OBIEKTYWY I RETUSZ ZDJĘĆ

OBIEKTYWY I RETUSZ ZDJĘĆ

D 8 lipca 2013     H 09:18     A admin     C 0 messages


agrandir

W ostatnim czasie pod wpływem rozwoju fotografii cyfrowej rozwinęły się także dziedziny pokrewne. Poza postępem technologicznym aparatów cyfrowych również znacząco rozwinęła się optyka. Dzisiejszy obiektyw jest wypchany elektroniką - taki obiektyw rzeczywiście jest doskonałej jakości.

Jednak te najtańsze obiektywy już nie tak całkiem. Nawet w średniej klasie obiektywów oszczędza się na materiałach co oczywiście odbija się na jakości. Pod względem optycznych obiektywy na gwint m42 i inne stare, zużyte obiektyw z lustrzanek analogowych, przewyższają te dzisiejsze. Wprawdzie te stare obiektywy nie mają funkcji auto focus, elektrycznie sterowanej przysłony, stabilizacji obraz u innych bajerów. Jednak kiedyś radzono sobie bez tego, chociaż obiektywy wyposażone we współczesne udogodnienia bardzo ułatwiają życie. Jednak manualnym obiektywem również można nauczyć się robić zdjęcia. Można je wykorzystywać swobodnie w lustrzankach cyfrowych. wystarczy zastosować odpowiednią przejściówkę. Niektóre cyfrówki lepiej współpracują z obiektywami z analogów inne gorzej. Z Canonem dobrze współpracują.

Retusz zdjęć

Poza obiektywami, aparatami i akcesoriami fotograficznymi rozwinęło się także oprogramowanie do retuszu zdjęć. Programiści prześcigają się tworząc coraz łatwiejsze w obsłudze programy o coraz szerszych możliwościach. Dziś Retusz zdjęć nie jest już taką skomplikowana sztuką jak niegdyś. Jednak retusz cyfrowy w cale nie jest taki prosty. Aby przeprowadzać sprawny retusz zdjęć potrzebne są pewne umiejętności związane nie tylko z obsługą porządnego programu graficznego, ale też pewne wyczucie przy retuszu i umiejętne wykorzystanie narzędzi. Retusz zdjęć może doprowadzić do utraty przez zdjęcie naturalności, a to spowoduje zniszczenie jego walorów artystycznych. Wykonując retusz zdjęć musimy znać pewną granicę naturalności, której nie powinniśmy przekraczać, by nie zniszczyć zdjęcia.