Fotografem być..
Jesteś tutaj : Strona główna » Plener » O czym pamiętać robiąc zdjęcia w plenerze?

O czym pamiętać robiąc zdjęcia w plenerze?

D 13 sierpnia 2013     H 18:13     A admin     C 0 messages


agrandir

Zdjęcia w plenerze stają się co raz bardziej popularną pamiątką ślubną z uwagi na swój niezwykły urok, jak i dodatkowe możliwości urozmaicenia fotografii, czego nie może zapewnić nawet najlepsze studio fotograficzne. Wynajmując doświadczonego fotografa i dobierając odpowiednią scenerię jesteśmy w stanie zapewnić sobie oryginalną i nietypową pamiątkę ślubną o czym marzy większość młodych par. Należy jednak pamiętać, że przeprowadzenie sesji zdjęciowej w plenerze jest dużo trudniejsze, niż jakby miało to miejsce w studio fotograficznym, dlatego też dobrze jest zapamiętać kilka zasad, które zagwarantują, że wykonane zdjęcia będą bez zarzutu.

Wybór scenerii

Wybór miejsca, w którym odbędzie się sesja zdjęciowa jest pierwszym i najważniejszym krokiem, który należy dobrze przemyśleć. Wbrew pozorom nie każde miejsce które nam się podoba nadaje się do wykonania dobrych zdjęć. Przed wszystkim dobrze jest pamiętać o przemyśleniu kolorystyki krajobrazu – nigdy nie warto robić zdjęć w miejscach, gdzie dominuje tylko jeden kolor. W przypadku tym wystąpi efekt zlewania się tła nawet przy zastosowaniu najlepszego sprzętu, przez co końcowy efekt będzie nie ciekawy.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem, którym powinno się kierować przy wyborze scenerii jest oświetlenie, które to znacząco wpływa na końcowy efekt. Zawsze lepiej, aby światła było za mało niż za dużo – w takim przypadku fotograf zawsze może sztucznie doświetlić scenerię, natomiast nadmiar oświetlenia spowoduje, że tło za nami może stać się nie wyraźne, bądź też kompletnie nie widoczne. Jeśli koniecznie chcemy przeprowadzić sesję w miejscach mocno oświetlonych, wybierzmy godziny, w których słońce jest stosunkowo nisko, co zapewni lepszą jakość zdjęć.

Dobór sprzętu

Dobór odpowiedniego sprzętu fotograficznego jest kolejną, bardzo ważną czynnością zaraz po wyborze pleneru. Ponieważ zdjęcia te mają zazwyczaj charakter portretu, fotograf powinien zaopatrzyć się w odpowiednio jasny obiektyw. Zapewni to ładne wyrysowanie postaci, bez konieczności trudnej manipulacji przekształceniem perspektywy krajobrazu, czy ostrości. Fotografując obiekty w plenerze warto również wybrać obiektywy z krótszymi ogniskowymi, które bardzo ładnie potrafią „wydobyć” z tła fotografowane osoby oraz ich najbliższe otoczenie.
Aparat fotograficzny dla plenerów o stosunkowo dużym oświetleniu może być niemalże dowolny. Właściwie każda lustrzanka sprawdzi się w takim otoczeniu, gdyż z powodzeniem w przypadku takim wystarczy nam aparat z matrycą zapewniającą niskie szumy przy czułościach 100-400 ISO, co jest standardem w niemal każdym aparacie. Większą uwagę należy przyłożyć do wyboru aparatu w momencie, gdy sceneria ma niedobór światła, a my celowo nie chcemy jej doświetlać. W takim wypadku powinniśmy wybrać sprzęt mogący wykonywać zdjęcia przy dużej czułości rzędu 800 ISO.

Dobry statyw to podstawa zarówno przy wykonywaniu zdjęć studyjnych jak i plenerowych. Zapewnia on nie tylko stabilność aparatu, ale pozwala przede wszystkim osiągnąć ciekawe efekty artystyczne jak rozmycie świateł czy obiektów będących w ruchu. Kolejną ogromną zaletą jest możliwość powtórzenia kadru w przypadku gdy jakieś zdjęcie nam nie wyjdzie, czego nie jesteśmy w stanie zrobić bez niego. Możliwość powielania kadru jest w tym wypadku niemalże koniecznością, właśnie ze względu na portretowy charakter fotografii.
Stosując się do powyższych zaleceń nawet początkujący fotograf będzie w stanie wykonać profesjonalne zdjęcia w plenerze, nawet nie posiadając drogiego, wysokiej jakości sprzętu. Ważnym jest tylko, aby dobrze przygotować się do sesji przez dobre przemyślenie dobieranych kadrów i wyposażenie się w odpowiedni sprzęt fotograficzny.