Fotografem być..
Jesteś tutaj : Strona główna » Porady dla Fotografa » FOTOGRAFIA DZIECIĘCA - O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

FOTOGRAFIA DZIECIĘCA - O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

D 17 września 2014     H 10:20     A admin     C 0 messages


Dziecięca fotografia jest specyficzną dziedziną fotografii. Nie należy ona do najłatwiejszych. Robienie zdjęć najmłodszym, niezależnie czy będzie to portret czy swobodne ujęcie w naturalnej sytuacji, to nie to samo co fotografowanie dorosłych. Żeby fotografie wyszły jak najlepiej, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Pierwsza sprawa - dziecko musi czuć się swobodnie. Wiadomo, że możemy usadzić je na krześle lub powiedzieć, by stało na baczność i zrobiło fotogeniczną minę. Jednak prawda jest taka, że nic z tego nie wyjdzie. Dziecko zacznie się buntować i zamiast pięknego zdjęcia, otrzymamy jego nienaturalną namiastkę. Jeśli zaś pozwolimy małemu robić to, na co ma ochotę, fotografia wyjdzie naturalnie, a co za tym idzie - będzie znacznie ładniejsza.

Ważne jest też, by fotografować z różnych perspektyw. Idąc za radą fotografów z Akuku - Studio fotografii dla dzieci, w przypadku najmłodszych dzieci warto jest przykucnąć i zniżyć się do ich poziomu. Zdjęcia robione w ten sposób wyglądają autentyczniej i poniekąd pokazują dziecko w taki sposób, jakbyśmy byli ich rówieśnikami. Efekt zdecydowanie bije na głowę fotografie robione z góry. Poza tym nie zawsze trzeba fotografować dzieci od przodu. Jeśli poeksperymentujemy trochę i zrobimy zdjęcia z boku czy tyłu dziecka, to mogą one wyjść zaskakująco ciekawie. Można też na przykład schylić się i fotografować z poziomu podłogi/chodnika itp. W ten sposób nasza pociecha będzie wyglądała na zdjęciu na znacznie wyższą, niż jest w rzeczywistości.

Kolejna sprawa - warto zrócić uwagę na tło zdjęcia oraz występujące na nim rekwizyty. Ciekawa sceneria (np. las) dodaje fotografiom uroku. Można także posadzić dziecko za kierownicą samochodu lub na siodle konia, przebrać je za rycerza i dać do ręki miecz itd. Ograniczeniem jest tu jedynie wyobraźnia, ale trzeba także pamiętać o bezpieczeństwie i nie narażać dziecka na jakąkolwiek szkodę na zdrowiu.

W tym samym dziale

12 maja 2016 – Planowanie ślubu

17 września 2014 – FOTOGRAFIA DZIECIĘCA - O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

15 maja 2014 – Jak robić zdjęcia przy użyciu prostego aparatu

10 kwietnia 2014 – Analiza rynku fotografii ślubnej

8 lipca 2013 – Zdjęcia Ślubne