Fotografem być..
Jesteś tutaj : Strona główna » Cenne informacje » Biżuteria "zrób to sam" – co warto o niej wiedzieć?

Biżuteria "zrób to sam" – co warto o niej wiedzieć?

D 7 kwietnia 2014     H 19:21     A admin     C 0 messages


agrandir

Rys historyczny

Dawniej, gdy biżuterię wykonywano ze szlachetnych metali i ozdabiano drogimi kamieniami, posiadanie jej było wyznacznikiem luksusu. Na zakup takich przedmiotów mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi, a raz kupione kosztowności przekazywane były potem z pokolenia na pokolenie. Sytuacja zmieniła się znacząco, gdy na początku XX. wieku pojawiła się moda na sztuczną biżuterię – wytwarzaną z kolorowego szkła, tworzyw sztucznych i metali nieszlachetnych. Biżuteria stała się znacznie łatwiej dostępna, a jej asortyment powiększał się z każdą kolejną dekadą.

Nie tylko gotowe produkty

Kolejną rewolucję wyznaczyła możliwość komponowania ozdób własnoręcznie. Wraz z pojawieniem się sklepów oferujących prefabrykaty biżuteryjne (koraliki, kryształki, sztyfty, zapięcia, itp.), możliwe stało się tworzenie własnej biżuterii. Daje to ogromne możliwości wyrażenia własnych preferencji artystycznych – nie tylko można samodzielnie decydować o wielkości i kolorystyce poszczególnych ozdób, ale tworzyć od podstaw skomplikowane konstrukcje z bardzo drobnych elementów. Różnego rodzaju zawieszki, sznury korali czy bransoletki to formy dość oczywiste. Jednak nawet z tak drobnych elementów, jak koraliki w połączeniu z kryształkami Swarovskiego lub syntetycznymi perłami można stworzyć wyszukane kolczyki, ozdoby do włosów albo nawet pierścionki.

Co mówią o mnie moje kolczyki?

Własnoręczne tworzenie biżuterii zmienia nie tylko jej zewnętrzną formę i styl. Wpływa też na jej społeczną funkcję i odbiór. Biżuteria tego rodzaju nie jest wyznacznikiem zamożności i statusu społecznego, ale wyrażeniem własnej kreatywności i indywidualności. Możliwość stworzenia niepowtarzalnych ozdób wykorzystywana jest głównie przez osoby, które chcą w ten sposób wyrazić swoją artystyczną ekspresję i uniknąć powielania wzorów proponowanych przez sieci handlowe. Nieprzypadkowo moda na tego rodzaju ozdoby pojawiła się w odpowiedzi na masowość produkcji – w epoce globalnego powielania wzorów i modeli to właśnie biżuteria staje się wyznacznikiem indywidualizmu i własnego stylu.