Fotografem być..
Jesteś tutaj : Strona główna » Porady dla Fotografa » Analiza rynku fotografii ślubnej

Analiza rynku fotografii ślubnej

D 10 kwietnia 2014     H 09:03     A alek1200     C 0 messages


Fotografia ślubna to ciężki rynek, dużo konkurencji, trzeba być kreatywnym. Do tego dochodzi duża liczba amatorów, często są lepsi niż zawodowi fotografowie.

Fotograf ślubny ma ciężkie zadanie, mianowicie połączenie gustu, oryginalności oraz pokazanie emocji. Każda para ma inne życzenie jedne chcą zdjęć nowatorskich, w dziwnych, często szalonych miejscach. Jest to oczywiście nisza, chodź patrząc na popularność zdjęć ślubnych, może to być oddzielna gałąź tego biznesu. Myślę, że niedługo będą specjalne miejsca, gdzie będzie można wykonać zdjęcia ślubne, chodzi mi tu o budynki, specjalnie wydekorowane na tą okazję. Oczywiście wiąże się to z dużymi kosztami ale nasze społeczeństwo jest coraz bardziej zamożne i stanowi to coraz mniejszy problem.

Usługi fotografii ślubnej są coraz bardziej zróżnicowane, nie można zaprzeczyć. Fotografowie prześcigają się w pomysłach, po to aby przyciągnąć klienta. Dobre ceny to nie wszystko, trzeba mieć ciekawy pomysł, inwencję robienia zdjęć. Jest to bardzo, ale to bardzo konkurencyjna branża. Sporo osób, które są tanie nie osiągnęły sukcesu. Nie wszystko tutaj sprowadza się do ceny. Znam fotografów o bardzo wysokich stawkach a ich biznes funkcjonuje idealnie.

Inna kwestia sięgająca bardzo głęboko w ten temat to miejsca robienia zdjęć. Tutaj jest kilka popularnych „miejscówek”, do najpopularniejszych należą:

  • plener- proste, ale jakże pożądane, większość zleceń fotografa to plener, trzeba to zaakceptować i potrafić się przystosować. Mi osobiście znudził się już plener. Trzy czwarte ludzi chce ten oklepany temat na zdjęciach, jakby wyróżnienie się w jakimś stopniu było czymś nie do przyjęcia. Ostatnio jednak można zauważyć odstąpienie od tej mody, plener staję się trochę mniej popularny. Szczególnie duże miasta przodują tutaj. Coraz więcej zleceń idzie w trochę dziwnym kierunku, klienci chcą ekstremalności a nawet ekstrawagancji. Osobiście mi to pasuję ale np. zdjęcie na motocyklu pary młodej wydaję mi się trochę dziwne.
  • stare zabytki, to drugie ciekawe miejsce gdzie ludzie chcą zdjęć, są to miejsca nieodłącznie związane z plenerem, klienci chcą zdjęć w różnego rodzaju ogrodach, parkach z zabytkami. Różnica jest taka, że zdjęcia można robić w tych zabytkowych budowlach co daję pole do popisu dla fotografa
  • alternatywa dal tego to pomysł jaki niesie ze sobą klient. Dla wielu fotografia ślubna to coś co trzeba zapamiętać, dlatego chcą zdjęcia podczas jakiegoś ekstremalnego przeżycia. Są różnego rodzaju pomysły, na które nie sposób się zgodzić. Najbardziej ekstremalnym który kiedyś usłyszałem było: robienie zdjęć podczas skoku ze spadochronu. Są to jednak rzadkie przypadki, chodź coraz częściej się trafiają, może to jest przyszłość tej branży(oczywiście nie spadochrony )

W podsumowaniu nie wiem co mam napisać. Wydaję mi się, że zrobienie zdjęć przed ślubem to ciekawa sprawa, warto jest mieć jakieś wspomnienia a dzięki zdjęciom nigdy nie zapomnimy. Może dobrym pomysłem jest zrobić zdjęcia na własną rękę? Wiem, że teraz fotografowie mnie zlinczują, ale co tam. Nie trzeba być artystą żeby zrobić zdjęcie, chodź zrobienie takiego, które zapadnie w pamięć wymaga pewnych umiejętności. Jednak w dzisiejszym świecie aparaty są tak szeroko dostępne, że na pewno jakiś nasz znajomy interesujący się fotografią podejmie się tego wyzwania.

W tym samym dziale

12 maja 2016 – Planowanie ślubu

17 września 2014 – FOTOGRAFIA DZIECIĘCA - O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

15 maja 2014 – Jak robić zdjęcia przy użyciu prostego aparatu

10 kwietnia 2014 – Analiza rynku fotografii ślubnej

8 lipca 2013 – Zdjęcia Ślubne