Fotografem być..
Jesteś tutaj : Strona główna » Prezenty Ślubne » 9 lat Xboxa 360 - podsumowanie

9 lat Xboxa 360 - podsumowanie

D 15 maja 2014     H 15:53     A admin     C 0 messages


W listopadzie minie 9 lat od kiedy ukazała się konsola Xbox 360, dla niektórych najlepsza konsola siódmej generacji. W obliczu nadejścia jej następcy (Xbox One) pod koniec ubiegłego roku, warto pokusić się o krótkie podsumowanie historii Xboxa 360.

W 2005 roku ukazały się dwie wersje Xboxa, podstawowa wersja Core oraz Premium. Ta druga była bogatsza o 20GB dysk twardy, słuchawki i kabel sieciowy. Dwa lata później ukazała się wersja Elite, wyposażona w 120GB dysk twardy oraz złącze HDMI, które pozwoliło na znaczące podniesienie jakości obrazu. Wreszcie w roku 2010 ukazał się Xbox 360S, posiadający 250GB dysk twardy oraz zintegrowane złącze Kinect.

To właśnie sensor ruchu zapewnił konsolom siódmej generacji tak długi żywot. Możliwość interakcji z wirtualnym światem bezpośrednio poprzez ruchy ciałem, bez udziału joypada, stanowiła przełom w świecie gier video. Kinect Adventures! do dziś jest zdecydowanie najlepiej sprzedającą się grą na konsolę Xbox 360.
Bez wątpienia to gry są najmocniejszą stroną konsoli Microsoftu, której historia nie była tak burzliwa, jak to miało miejsce w przypadku jej rywala – PS3. Od samej premiery Xbox 360 mógł się pochwalić bogatą kolekcją tytułów. Nawet jeśli istniały ich odpowiedniki na innych konsolach, użytkownicy Xboxa zawsze mieli powód, żeby uznać swoją wersję za nieco lepszą. Głównie dzięki łatwości programowania na tę platformę, udało się Microsoftowi przechwycić flagowe produkcje Sony, takie jak Tekken czy Final Fantasy. Krytycy zarzucają Xboxowi krótką listę tzw. exclusive’ów, czyli gier dostępnych wyłącznie na tę konsolę, ale z drugiej strony oparcie się na sprawdzonych, dobrze znanych markach, takich jak Grand Theft Auto czy Call of Duty sprawdziło się, przynajmniej z marketingowego punktu widzenia. Poza tym serie takie jak Gears of War czy Crackdown także przysporzyły Xboxowi spore grono wyznawców.

Bardzo mocną stroną Xboxa 360 jest także Xbox Live, czyli internetowa sieć pozwalająca użytkownikom tych konsol na wspólną grę w trybie multiplayer. Liczba 40 mln użytkowników robi duże wrażenie – w praktyce co drugi właściciel konsoli ma tam swoje konto. To właśnie dzięki Xboxowi nikt nie wyobraża dziś sobie grania offline. W sieci uzupełniamy swoją bibliotekę gier i tam w nie gramy. Wytyczoną przez Microsoft ścieżką podąża także konkurencja.

Chociaż u progu ósmej generacji wojna konsolowa pozostaje nierozstrzygnięta, wydaje się że następca Xboxa 360 – Xbox One – startuje w niej w roli faworyta.